Sivilce ve Sivilce Lekeleri Nasıl Oluşur ?

0
851
sivilce çıkması

SİVİLCE NEDEN ÇIKAR?

Pek çok kişinin kabusu olan sivilce genellikle ergenlik döneminde sıkça karşılaşılan bir cilt sorunudur. Hem sağlık hem de güzellik açısından can yakan istenmeyen bir cilt problemidir

Sivilceler tek bir nedene bağlı olarak meydana gelmezler. Vücudumuzda ve yüzümüzde genelde oluşan iltihaplı kabarcıklar tıbbi açıdan oluşma nedeni şu şekilde anlatılmakta; hormon seviyelerinde  artış  sonucunda oluşmaktadır. Hormonlarda meydana gelen bu artış, yağ bezelerini etkileyerek ciltte sivilce oluşumlarını meydana getirir. Sadece hormonlardan kaynaklı değil farklı faktörler de sivilce oluşumuna neden olabilir, yağlı yemek sivilce çıkarmaz bu bir şehir efsanesidir. Genetik ve ya karaciğerde oluşan bazı hastalıklardan kaynaklı da sivilce oluşturur.

Genellikle yağlı ciltlerde oluşan sivilce problemi, cilt gözeklerinin yağlanma sonucu tıkanması ve  bu yağlar ile beslenen gözeneklerin içinde ki bakterilerin birikmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Ciltteki gözeneklerin tıkanması sonucunda sivilce adı verilen iltihaplı kabarcıkların meydana gelmesi cilt sağlığının yanı sıra estetik açıdan da kötü bir görüntüye neden olmaktadır.

Herkes bakımlı, parlak ve pürüzsüz bir cildi olsun ister. Ancak hormonsal değişimler, genetik yapı ve en önemlisi cilt tipi sivilce oluşumunda etkili bir rol oynar. Tüketilen besinlerden, kullanılan makyaj malzemelerine ve hatta ruh haline kadar birçok faktörün etkili olduğu sivilce oluşumunun önüne geçmek için birkaç öneriye uymak yeterli olacaktır.

Sivilce oluşumunun yanı sıra sivilcelerin ardında bıraktıkları izlerde cabasıdır. Dikkat edilmediği takdirde kalıcı olabilen ve kolay kolay geçmeyen sivilce izleri birçok kişinin kabusu haline  dönüşmüştür. Evde hazırlayabileceğiniz basit ve düşük maliyetli maskeler ile sivilcelere ve sivilce izlerine veda edebilirsiz.