Mevsim Geçişlerine Hazırlıklı Ol!

1
533
mevsim geçişlerinde cilt bakımı
mevsim geçişlerinde cilt bakımı

Havaların bu aralar kafası karışık! Cildimizi havaların durumuna öylece korumasız bırakırsak baya yıpranacağız gibi duruyor. Neden mi? Önemli ama üzerinde pek durmadığımız bir konudur; Mevsim geçişlerinde yaşanan hava değişimleri cildin savunma mekanizması iyice yavaşlar…

Kış mevsimi ile yattığımız gecenin sabahında ilkbahar havasının güneşiyle uyanmak ruhumuza iyi gelse de, dışarıda karşılaşacağımız buz gibi bir hava acaba cildimizi nasıl etkileyecek?

Özellikle mevsim geçişlerinde cildin yeni hava koşullarına ayak uydurması için bazı önlemlerin alınması çok faydalı olur. Düşünsenize, dört mevsime uyum sağlamaya çalışan bir cildimiz var ve biz farkında olmasak da bu geçişler onu yorup yıpratıyor.

Kışın özellikle rüzgar ve ani ısı değişikliklerinin etkisiyle yıpranan ve hasar gören cildimiz, ilkbahar güneşinin ve havadaki ısı değişimlerinden de olumsuz etkilenir.

Soğuğun etkilediği cildin nemlendirilmesi çok önemlidir. Özelikle soğuk hava ile birlikte cildin tekrar kendini yenilemesi sürecinde cildin üst ölü tabakaları kepek kepek dökülür.

Bu süreçte uygun bir nemlendirme yapılmazsa ciltte homojen olmayan renk farklılıkları ve lekeler ortaya çıkar.

Yalnız dikkat etmek gereken husus cildinizi nemlendirirken yağlandırmayın! Cilt tipine uygun temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanılmadığı zaman da gözenekler tıkanıp siyah nokta, komedon ve akne oluşumu kaçınılmazdır.

Nemlendiriciler ve temizleyiciler ile cildimizin koruma kalkanını oluşturmaya başladığımız bu dönemde lekelenmelerin tedavisinde ki en büyük yardımcımız Sinoz Leke Kremini de listemizin başına koyarak bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilir, mevsim geçilerinde ruhumuzu ve cildimizi canlı tutabiliriz!

1 Yorum