Konumuz: LEKE!

2
1216
lekeler nasıl oluşur
lekeler nasıl oluşur

Hepimizin konuştuğu ortak konulardan biridir, LEKE!

Hadi gelin “Lekeler nasıl oluşur?” sorusundan başlayarak neleri doğru biliyoruz bir inceleyelim, bilgilerimizi taze tutalım. 

Nasıl oluşurlar?

Lekeleri yüzeysel ve derin yerleşimli olarak genel anlamda ikiye ayırabiliriz. Kısa süreli güneşe maruz kalmayla oluşabilecek, yüzeysel tahriş ya da hasar sonrası oluşan lekeler yüzeyselken; uzun süreli güneşe maruz kalmayla oluşan, derin yaralanmalar, hormonal lekeler ise derin yerleşimli lekelerdir. İki tipte de lekenin; deriye rengini veren hücrelerin (melaosit) sayısının artması, bu hücrelerin ürettiği deriye rengini veren melanin maddesinin miktarının çoğalması, deride biriken çeşitli maddeler ile oluştuğunu söyleyebiliriz.

Çevresel Faktörlerin Lekeye Etkileri Nedir?

Güneşe maruz kalmanın süresinin artması ile birlikte cilt lekelerinde de artış olabiliyor. Şehir yaşamında trafiğe maruz kaldığımızda aldığımız güneş ışığının da cildimizdeki lekeler üzerinde etkisi bulunuyor. Cep telefonlarımız ve diğer teknolojik ekranlarımız ise her daim bize gönderdikleri ışınlar ile lekelerin önünü açıyor. Çevresel faktörlere sigarayı da ekleyebiliriz. Bilinçsizce kullanılan makyaj malzemeler, çeşitli doğum kontrol hapları, adet düzenleyiciler, gebelik, menapoz da leke oluşturan unsurlar arasında yer alıyor.

Güneşten saklanmayın!

Güneşten tamamen saklanın demek ise yanlış! Özellikle kış aylarında D vitamini sentezi için 11.00-16.00 saatleri arasında 10-15 dakikalık güneş ışığı almak vücuda faydalı olabiliyor.

Günlük Hayatta Cilt Lekelerini Önlemek Neler Yapılabilir?

Güneş kremi kullanmayı yaz kış sürdürmek!

Güneşin çok yoğun olduğu saatlerde ek önlem olarak şapka kullanmak.

Yüzü korurken en çok etkilenen bölgelerden olan elleri korumayı unutmamak.

Su tüketimini artırmak.

Meyve ve sebze tüketmek.

Telefon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerin parlaklığını azaltmak.

Sigarayı hayatımızdan uzak tutmak.

Leke kremleri ile cildi lekelerden korumak ve tek ton cilt görünümünü desteklemek.

*Tek ton cilt görünümünü desteklemek için Sinoz Leke Kremini günde iki kez temizlenmiş cildinize uygulayabilirsiniz.